Jak rozpoznać wysokiej jakości dokument kolekcjonerski - sprawdzone metody
Jak rozpoznać wysokiej jakości dokument kolekcjonerski - sprawdzone metody
Blog Article
Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale intensywna. Standard topowych dokumentów kolekcjonerskich osiągnął poziom perfekcyjny. Jednak rynek jest wypełniony produktami o różnej jakości, a różnice w cenie potrafią być duże. Dlatego zawsze warto czytać opinie przed zakupem i wybierać zaufane firmy z dobrymi recenzjami.
Poliwęglan to taki solidny plastik, który jest bardzo wytrzymały. Poliwęglan generuje unikalny, metalowy dźwięk, którego nie zauważymy w sytuacji kiepskich dokumentów zrobionych z PCV. Poliwęglan to specjalny tworzywo, który jest sztywniejszy od standardowego PCV, trudniej się gnie, mniej wrażliwy na temperaturę.
Najważniejszą korzyścią jest to, że można w nim wygrawerować laserowo. Produkty wyprodukowane z PCV są mniej kosztowne, ale ich poziom jest znacznie niższa.
dokument kolekcjonerski
Jak przesuniesz palcem po powierzchni dokumentu - jeżeli czujecie małe nierówności w miejscach gdzie są dane, to zapewne mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Dobry dokument kolekcjonerski musi posiadać: Grawerowanie laserowe danych. Najwyższej jakości dokumenty kolekcjonerskie także posiadają tę cechę. Żeby zweryfikować istnienie nadruku UV, niezbędna będzie specjalna lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").
Inną ważną cechą dokumentów topowych są elementy tłoczone, które możecie poczuć dotykiem. Te elementy są bardzo ważne dla solidnego dokumentu kolekcjonerskiego. Najlepszej jakości dokumenty kolekcjonerskie posiadają druk UV wyprodukowany z dbałością o detale, z zachowaniem właściwych kolorów i wzorów identycznych z pierwowzorem. Najlepsze modele zawierają nawet atrapy chipów RFID, które w autentycznych paszportach przechowują dane osobowe. W premium dokumentach kolekcjonerskich reprodukcja kolorów powinno wynosić niemal 100% kompatybilności z pierwowzorem. W dokumentach wysokiej jakości wszystkie te elementy są wyraźne, dokładne i idealnie skopiowane.
W dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich element ten ma dawać wrażenie przestrzenności i modyfikować się optycznie przy poruszaniu dokumentem. To jeden z bardziej wymagających do wykonania elementów, dlatego wiele słabych dokumentów kolekcjonerskich albo w ogóle go nie posiada, albo jest on zrobiony w sposób uproszczony, bez efektu 3D. Wszystkie elementy - od tworzywa bazowego, przez grawerowanie, po zabezpieczenia optyczne - muszą ze sobą komponować się i budować spójną całość. Poświęć uwagę, czy różne elementy dokumentu są ze sobą zharmonizowane, czy też pewne zdają się dołączone "na siłę" lub odstawać jakością od reszty. Ten aspekt jest wyjątkowo istotny w przypadku paszportów kolekcjonerskich, które muszą posiadać prawidłową grubość papieru i twardość okładki.
Ostatnią, ale nie gorzej znaczącą cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest opcja ich kontroli przed zakupem. Lepiej poczekać dzień dłużej, ale uzyskać fotografie gotowego dokumentu, przed tym jak zostanie przesłany. Zamawiaj TYLKO od sprzedawców, jacy dają ci możliwość sprawdzenia dokumentu przed wysyłką! Warto zakupić pojedynczy, ale solidny dokument, zamiast parę marnej kategorii.